Till salu Kommande Sålda Områden Bevakning Sälja Köpa Om oss Kontakt

Olarsängen 126A, Lindvallen, Sälen

Snabbfakta

Boarea
56 m²
Antal rum
3 rum
Månadsavgift
4 139 kr/mån
Pris
1 950 000 kr

Välkommen till denna ljusa trerummare med sovloft vid Olarsängen. Här bor du med bekvämt gångavstånd till några av Sälens mest omtyckta restauranger, precis intill både Lindvallen och det livfulla Sälfjällstorget. I närområdet hittar du allt för en lyckad fjällsemester – galleria, hotell, afterski, äventyrsbad, spa och shopping. Från Sälfjällstorget finns liftsystem som smidigt binder samman Lindvallens skidbackar med Sälenstugan.

Lägenheten har en boarea om ca 56 kvm och erbjuder en öppen planlösning mellan det luftiga allrummet och köksdelen, som smart avskärmats med en praktisk köks ö. Från allrummet har du utgång till balkong med trevlig utsikt över naturen och den porlande bäcken. Här finns även två rymliga sovrum samt ett sovloft, totalt 6-7 bäddar + möjlighet till 2 extra i bäddsoffa i allrummet. Badrummet är renoverat 2024 med golvvärme och utrustat med wc, duschhörna med glasdörrar samt mysig bastu. Hallen har skön golvvärme och i direkt anslutning finns även en gästtoalett som även den renoverades 2024 utrustad med handfat, wc och tvättmaskin.

Bostaden är inte bunden till någon uthyrning men kan med fördel hyras ut för den som önskar.

Tillträde enligt överenskommelse.
Inventarier ingår i förevisat skick.

För mer information, digital eller privat visning och intresseanmälan, vänligen kontakta ansvarig mäklare.
Nu kan du även besöka bostaden genom en virtuell visning. Klicka på "Läs mer hos mäklaren" för att besöka vår 3D visning.

Om området

Lindvallen är Sälenfjällens största skidanläggning med massor av valmöjligheter för utförsåkaren. Det är lätt att ta sig till toppen med någon av stolliftarna och kul att ge sig ut i anläggningens funrides och snowparks. Här finns dessutom ett av Europas mest omfattande skidområden för barn och nybörjare. Anläggningen är uppbyggd kring de fyra torgen Söderåstorget, Exeriumtorget, Gustavtorget och Sälfjällstorget och du kan även ta dig till Högfjällets klassiska skidområde via transportliftar.

Du som föredrar längdskidåkning hittar flera preparerade och elbelysta längdspår i Lindvallens längdarena. Eller varför inte ge dig ut på en fridfull längdåkningstur på Lindvallens topp i ljuvlig fjällnatur. När du behöver vila från skidor, snö och kyla, väntar restauranger, spa och äventyrsbad på dig.

Men Lindvallen levererar inte bara på vintern. Du som har upptäckt fjällens tjusning även sommar och höst, kan utmana dig själv i Lindvallens klätterpark och uppleva en dag bland trädtopparna. Passa också på att njuta av fiske, fjällvandring och cykelturer i energirik miljö, eller prova på cykelarenan med downhill- och trailcykling.

Om du vill resa till Lindvallen med flyg hittar du Scandinavian Mountain Airport mellan Trysil och Sälen. Transfertiden till Lindvallen är 25 minuter och flygplatsen har både internationella- och inrikes avgångar.

Visa mer
Visa mindre
3d-visning

Visning

Kontakta mäklaren för visning.

Ansvarig mäklare

Julia Backjanis Hansson
Julia Backjanis Hansson
0706-285844
  •  Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
    Planskiss Olarsängen 126A
    Planskiss
    Planskiss loft Olarsängen 126A
    Planskiss loft
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
     Olarsängen 126A
    Fastighetskarta Olarsängen 126A
    Fastighetskarta
    Fastighetskarta Olarsängen 126A
    Fastighetskarta
  • Kortfakta

    Typ
    Lägenhet
    Upplåtelseform
    Bostadsrätt
    Adress
    Olarsängen 126A
    Postadress
    780 91 SÄLEN
    Område
    Lindvallen, Sälen
    Kommun
    Malung-Sälen
    Lgh.nr
    0121
    Antal rum
    3 rum, varav 2 sovrum
    Boarea
    56 m²
    Areakälla
    Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen

    TV- och bredband

    Bredband: Rör till fiber finns framdraget till elskåp. Mobilt bredband finns idag.

    Ekonomi

    Utgångspris
    1 950 000 kr
    Månadsavgift
    4 139 kr/mån
    Årsavgift på 49 668 kr. I avgiften ingår renhållning, snöröjning, V/A och förvaltning.
    Andel i föreningen
    6.98%
    Andel av årsavgift
    6.98%
    Bostaden är pantsatt
    Ja

    Driftskostnader

    Hushållsel
    2 500 kr/mån
    Försäkring
    100 kr/mån
    Summa
    2 600 kr/mån
    Elen debiteras separat från föreningen. Huset har en gemensam elmätare för 3 st lägenheter idag. Föreningen planerar att installera 3 st separata elmätare för varje lägenhet inför hösten 2025. Elkostnaden är en uppskattad kostnad från föreningen och kan ändra beroende på användningsfrekvens och elpriser.

    Energideklaration

    Status
    Ej utförd

    Uteplats/balkong

    Balkong i norrläge och altan framför entrén i söderläge

    Bilplats

    Parkering utanför bostaden

    Förening

    Namn
    Vitmossbyn
    Organisationsform
    Bostadsrättsförening
    Org.nummer
    769639-7012
    Föreningen äger marken?
    Ja

    Dokument

    3D-länk
  • Planskiss Olarsängen 126A
    Planskiss
    Planskiss loft Olarsängen 126A
    Planskiss loft
  • Är du intresserad av denna bostad?

    Fyll i formuläret nedan så återkommer vi till dig med mer information.